Оніміння пальців, біль в кистях рук, бігання мурашок і інші симптоми часто розвиваються у тих, хто багато працює за комп’ютером або постійно відправляє повідомлення на смартфоні. Причиною дискомфортних відчуттів стає тунельний синдром.
Розлад розвивається у людини при тривалому неприродному положенні рук, коли він здійснює протягом довгого часу однотипні руху кистями у вигляді згинання та розгинання. Відбувається здавлення нерва в каналі між кістками і сухожиллями. Щоб ця хвороба не розвинулася, потрібна профілактика тунельного синдрому.
Тунельний синдром – протягом і причина виникнення
Карпальний тунельний синдром (синдром зап’ястного каналу) – це хворобливий, прогресуючий патологічний стан. Відбувається тривале защемлення і здавлювання в каналі серединного нерва. Захворювання виникає при набряку нервового стовбура і запаленні сухожиль.
Цей стан може виникнути, якщо інша хвороба сприяє набряку тканин в зап’ястному каналі. Коли така ситуація зберігається тривалий час, розвивається хронічне порушення харчування нервових клітин. У людини виникає компресійно-ішемічна невропатія.
Якщо серединний нерв в області зап’ястя стиснутий навколишніми тканинами, з’являються такі симптоми:
- оніміння пальців, переважно вказівного і великого, а також долонь;
- біль;
- поколювання;
- порушення чутливості кистей;
- печіння;
- «повзання мурашок»;
- свербіж.
Спочатку ці неприємні симптоми виникають після навантаження на руки. У міру прогресування захворювання клінічні прояви хвороби постійно присутні і в стані спокою. У міру розвитку синдрому з’являється слабкість у пальцях, розвивається неточність рухів. Людина не утримує в руках дрібні предмети. Зникає можливість протиставити великий палець іншим. Хворий відчуває труднощі при відведенні великого пальця, він не бере участі в захопленні предметів.
Просвіт каналу дуже вузький, тому через будь-яке запалення або набряк, нерв здавлюється в каналі. До цього стану призводять такі хвороби:
- ревматоїдний, псоріатичний артрит;
- травми зап’ястя;
- ендокринні патології;
- захворювання нирок;
- запалення сухожиль;
- бактеріальні інфекції;
- цукровий діабет;
- генетична схильність.
Діагностика тунельного синдрому полягає у виконанні пацієнтом специфічних проб – тесту Тінеля, манжетної проби, тесту Фалена і проби піднятих рук. Для підтвердження діагнозу хворому проводять електронейроміографію. Вона вимірює швидкість проведення імпульсу по нерву.
Що включає профілактика тунельного синдрому зап’ястного каналу
Щоб запобігти розвитку тунельного синдрому, потрібно правильно облаштувати робоче місце. Поверхня комп’ютерного столу повинна знаходитися на одному рівні з підлокітниками стільця. Під час роботи передпліччя повинні спокійно лежати на столі і підлокітниках.
Кисті рук при роботі повинні перебувати в розслабленому стані. Зап’ястя не повинні бути зігнутими. Голова не втягується між плечима. Слід придбати ергономічну клавіатуру, килимок, мишу. При гострому розвитку хвороби обмежують фізичні навантаження на руки. Хворим рекомендують носити спеціальні шини і ортези для іммобілізації кисті.
Ефективна профілактика кистьового тунельного синдрому за методикою Бубновського полягає у виконанні вправ на спеціальних тренажерах. Сучасна кінезотерапія усуває дискомфорт, нормалізує кровотік, прибирає запалення, відновлює функції кисті.
Метод не має протипоказань. Гімнастика проста і доступна кожному. Вона підвищує рухливість кисті, знімає скутість. Програму лікування складає лікар-кінезітерапевт після міофасциальних тестів.
Профілактика тунельного синдрому в Україні
Якщо турбують біль і дискомфорт в кистях, звертайтеся до медичного центру Бубновський у Харкові. Тут є спеціальні тренажери. У клініці працюють лікарі – професіонали. Вони нададуть допомогу пацієнтам у профілактиці тунельного синдрому, щоб не допустити погіршення стану. Телефонуйте і записуйтеся на прийом!