Міжхребцева грижа
реабілітація

Міжхребетні грижі відносять до широко поширених уражень хребта. Їх виявляють майже у третини пацієнтів середнього віку, а у літніх людей їх знаходять ще частіше. При цій патології консервативна терапія часто виявляється неефективною. Незважаючи на лікування, біль не припиняється, вона продовжує турбувати пацієнта.

Розвиваються ускладнення – парези, парестезії, паралічі, порушення функції тазових органів. При тривалій безуспішній консервативній терапії рекомендують видалити це утворення. При проведенні серйозного хірургічного втручання хворому потрібна реабілітація після операції грижі на хребті.

Що являє собою міжхребцева грижа

Грижа міжхребцевого диска являє собою випадаюче пульпозне ядро міжхребцевого диска у форамінальний отвір або хребетний канал через виникнення дефекту фіброзного кільця. Причини її формування наступні:

  • підвищене навантаження на хребет, пов’язане з важкою фізичною працею або спортом;
  • наявність надлишкової маси тіла;
  • високий зріст;
  • дисплазія сполучної тканини;
  • спадкова схильність;
  • куріння;
  • вікові дегенеративні зміни дисків.

Ця патологія проявляється наступними симптомами – біль в шиї або попереку, слабкість в ногах або руках, порушення ходи, розлад чутливості в кінцівках.

Види хірургічного втручання для видалення міжхребцевої грижі

Зараз використовують кілька методів для видалення гриж дисків хребта. Від застосовуваної оперативної методики залежить важкість періоду відновлення. Для пацієнтів головну роль грає його тривалість. При кожному виді операції реабілітація після грижі міжхребцевого диска має наступні терміни і алгоритм:

  1. Нуклеопластика. Операцію відносять до малоінвазивних втручань. Грижі видаляють через невеликий прокол тканин над ураженим диском. Його виконують тонкою голкою. Після цього на шкірі не залишається слідів. Видаляють грижу лазером, радіохвилями або холодною плазмою. Метод безпечний і ефективний, так як немає опіку м’яких тканин. Відновлення організму після нього протікає легко. Воно триває не довше місяця. У цей час проводять реабілітаційні заходи – ЛФК, масаж, носіння бандажа.
  2. Гідропластика. При цьому методі грижу видаляють за допомогою механічної резорбції грижі сильним напором фізрозчину. Струмінь розбиває фрагмент драглистого ядра диска на дрібні частини. Потім їх аспірують спеціальним відсмоктувачем. Операція абсолютно безпечна. Термін реабілітації при такому виді втручання теж становить один місяць.
  3. Ендоскопічна операція. Її відносять до малоінвазивних втручань. Ця техніка дозволяє провести тотальне видалення міжхребцевого диска. Утворення видаляють за допомогою ендоскопа. Прилад оснащений відеокамерою. Вона дозволяє лікарю спостерігати за видаленням утворення. Після маніпуляції на шкірі залишаються невеликі сліди. Тривалість реабілітації залежить від обсягу операції. На відновлення організму зазвичай потрібно не більше трьох місяців. Хворий відразу після втручання може ходити, а сидіти йому не можна три тижні. Відразу після операції в положенні лежачи проводять дихальну гімнастику. Через пару днів призначають активну ЛФК. Один місяць при фізичній активності носять напівтвердий ортопедичний корсет. Після зняття швів призначають фізіотерапію. Період реабілітації триває до двох місяців.
  4. Мікродискектомія. Операцію проводять у випадках, коли інші методи вже не допоможуть. Вона досить травматична. При її проведенні виконують розріз від трьох до п’яти сантиметрів. Потім м’язи розсовують, відкриваючи доступ до хребців. Забирають грижу разом з диском, а на це місце встановлюють імплантат. Після проводять зміцнення хребців – спондилодез. Повна післяопераційна реабілітація міжхребцевої грижі протікає від трьох місяців до півроку. Пацієнтів турбує сильний біль в зоні втручання. Їм дозволяють вставати на другу добу. Сидіти дозволено з рівною спиною. Хворому при будь-якій фізичній активності рекомендують носити корсет. Активне ЛФК призначають після зняття швів, поступово нарощуючи навантаження. До повноцінного комплексу вправ переходять через півтора місяці. Хворим в період відновлення забороняють піднімати більше трьох кілограмів. Для посилення ефекту хворому призначають фізіотерапію і мануальну терапію.

Дискектомію і Ламінектомію зараз не використовують для операції на дисках через високу травматичність.

Як проводиться реабілітація після видалення грижі поперекового відділу хребта

При відновленні організму після операції потрібно:

  • запобігти виникненню рецидиву;
  • відновити кровообіг пошкодженого сегмента хребта;
  • зміцнити мускулатуру спини;
  • повернути рухливість кінцівок і їх чутливість;
  • відновити рухову активність;
  • прибрати больовий синдром.

Після операції відразу проводять медикаментозне лікування, щоб зняти запалення і біль, відновити хрящову і кісткову тканину. Потім підключають курс фізіотерапії, який включає – електрофорез, ультразвук, фонофорез, КВЧ-терапія та інші методи.

Після зняття швів приступають до активної фази лікувальної фізкультури. Без належного навантаження і повернення тонусу м’язів, міжхребетні диски не отримають повноцінного кровопостачання. Лікувальна фізкультура відновлює еластичність зв’язок, які підтримують хребетний стовп. На пізньому відновлювальному періоді активно застосовують кінезітерапію за методикою Бубновського.

Лікування здійснюється за допомогою спеціальних обмежених рухів. Ефективна реабілітація після операції (видалення) міжхребцевої грижі поперекового відділу проводиться за персонально розробленою програмою під потреби пацієнта. Носіння корсету протягом двох місяців – обов’язкова умова для хворих, які перенесли операцію.

Як проводиться реабілітація після операції міжхребцевої грижі шийного відділу

Для повернення колишніх функцій шийного відділу проводять зміцнення м’язів плечового поясу і шиї. Ще це необхідно для профілактики рецидивів гриж і зменшення болю. Проводиться профілактика спайкового процесу у прооперованій зоні. Хворому призначають протизапальні і знеболюючі препарати.

З другого дня після операції людині необхідно ходити до відчуття легкого стомлення. Навантаження поступово нарощують. Хворому рекомендують носити комір Шанца по дві години ввечері. Йому забороняють піднімати тяжкості понад три кілограми. Пацієнту призначають терапію в тому ж обсязі, що і після операції з приводу поперекової грижі.

Через півтора місяці призначають масаж комірної зони і голкорефлексотерапію. ЛФК застосовують вже з перших днів після втручання. Кінезітерапію під наглядом реабілітолога призначають через місяць. Якщо хворому провести попередні консультації лікарів, реабілітація після міжхребцевої грижі буде набагато ефективніше. Для цього слід звернутися в спеціалізовану клініку.

Реабілітація після міжхребцевої грижі в Україні

Медичний центр Бубновського у Харкові активно застосовує кінезотерапію для реабілітації після міжхребцевої грижі. Центр укомплектований спеціальними тренажерами. Тут працює колектив, що складається зі справжніх професіоналів. Телефонуйте і приходьте на лікування!

Контакти

Проспект Науки, 45/3 Монте-Плаза
Ст.м. 23 Серпня
Центр працює за попереднім записом
Пн-Сб

    Залиште контакти і наші фахівці зателефонують вам