Реабілітація після
ендопротезування

Протезування суглобів виконують, коли їх пошкоджені поверхні неможливо відновити іншими способами. Термін «тотальне ендопротезування» означає оперативне втручання для заміни всіх функціональних елементів суглоба з подальшою установкою пацієнтам штучних конструкцій. Воно необхідне при прогресуючому руйнуванні хрящової тканини.

Операція дозволяє хворому зберегти працездатність і уникнути глибокої інвалідизації. Важливо не тільки якісно провести хірургічне лікування, пацієнтам необхідна реабілітація після операції ендопротезування суглобів в післяопераційному періоді. Це потрібно для повного відновлення функцій кінцівок і повернення хворих до повноцінного життя.

Для чого потрібна реабілітація після ендопротезування

Новітні технології тотального протезування дозволяють замінити функціональними імплантаційним конструкціями наступні суглоби: колінні, тазостегнові, плечові, ліктьові, зчленування пальців.

У ході операції проводять заміну уражених частин суглоба на ендопротези з кераміки, металевих сплавів, пластмаси. При правильному догляді конструкція служить кілька десятків років.

Операція по заміні опорних елементів суглобів штучними системами надає пацієнту можливість рухатися без больових відчуттів і жити повноцінним життям. Щоб післяопераційне відновлення пройшло гладко, пацієнту потрібен кваліфікований догляд і відновлююча терапія.

Також необхідно складання і організація комплексної програми реабілітації. Основне завдання періоду відновлення після операції – порятунок від болю і повернення до нормального життя.

Після перенесеної операції з ендопротезування суглобів люди не відразу здатні виконувати навіть найпростіші рухи. Для повернення їхнього колишнього обсягу потрібно провести розробку суглоба. Для цього застосовують:

  • масаж, який готує м’язи до вправ;
  • згинання та розгинання в суглобі для поліпшення кровотоку;
  • навчання оптимальному положенню тіла уві сні;
  • тренування м’язів і розробку суглоба за допомогою ЛФК;
  • кінезіотерапія;
  • фізіотерапію;
  • тренування побутових навичок;
  • вправи для повернення функції кінцівки.

Щоб провести грамотне відновлення суглоба після операції варто звернутися в спеціальну клініку.

Як проводиться фізична реабілітація хворих після ендопротезування

Після операції пацієнтові важливо дотримання загальних правил для всіх суглобів на різних етапах реабілітації, щоб організм зміг швидше адаптуватися до суглобового ендопротезу. Вони полягають в наступному:

  • не варто виконувати різкі рухи з раптовими навантаженнями;
  • не треба робити скручуючі рухи;
  • важливо виключити сильні махові рухи кінцівкою, де встановлений ендопротез.

Пацієнту після операції для кращого приживлення конструкції потрібні регулярні дозовані фізичні навантаження. Їх підбирає тільки лікар. Будь-яка фізична активність без лікарської рекомендації небажана.

Програма реабілітації при протезуванні кожного суглоба має свої особливості:

  1. Післяопераційна реабілітація після ендопротезування тазостегнового суглоба. Для відновлення при артропластиці цього зчленування починають з першого дня. Весь період розтягується до року. Вправи запобігають утворенню тромбів. Вони формують міцну кісткову мозоль. З їх допомогою розробляються м’язи стегна. Лікувальна фізкультура допомагає людині знову навчитися ходити. Вона дозволяє знову робити прооперованою ногою рухи.
  2. Післяопераційна реабілітація після ендопротезування колінного суглоба. Відновлення колишнього фізичного стану триває до шести місяців після операції. Заходи починають вже з четвертого дня. Проводиться рання активізація пацієнта при дотриманні щадного рухового режиму. Реабілітацію починають, напружуючи чотириглавий м’яз стегна. Одночасно активізують кінцівку в колінному суглобі. Потім розробляють передні і задні стегнові м’язи. До п’ятого дня дозволяють згинати й розгинати проопероване коліно.
  3. Післяопераційна реабілітація після ендопротезування гомілковостопного суглоба. У період відновлення призначають вправи, що тренують розгинання і згинання стопи. Це покращує кровотік в тканинах. Проводять тренування правильного підйому з ліжка. Потім виконують вправи з ходьби з милицями. Тренують підйом і спуск по сходах, правильно розподіляючи навантаження.
  4. Післяопераційна реабілітація після ендопротезування ліктьового суглоба. Пацієнту забороняють піднімати прооперованою рукою навіть легкі предмети. Починають ЛФК з пасивних статичних навантажень. Потім проводять ворушіння, стискання і розтискання пальців. Кистю виконують легкі рухи. Через чотири тижні приступають до обертання кисті і згинальним рухам у ліктьовому суглобі. Виконуються силові вправи на тренажерах.
  5. Післяопераційна реабілітація після ендопротезування плечового суглоба. Відновлення функції зчленування триває в середньому три місяці. Вправи починають з пасивних рухів з ассістенцією за допомогою здорової руки. Розробляють функціональні зони м’язово-зв’язкової системи. Виконують вправи, спрямовані на стабілізацію верхньої кінцівки. Через три тижні операції підключають рухи з обтяженням, поступово нарощуючи вагу.
  6. Післяопераційна реабілітація після ендопротезування шийки стегна. Реабілітаційний період триває три місяці. Заходи спрямовані на усунення спазмів у м’язах і поліпшення в них кровообігу. Вправи збільшують м’язовий тонус і зміцнюють зв’язки. Вони нормалізують стан м’язово-зв’язкового каркасу, які відповідають за злагоджений рух між тазовою і стегновою кісткою.

Всі заходи у період відновлення проводяться тільки під суворим контролем лікаря та реабілітолога. Хворий повинен неухильно дотримуватися їх рекомендації для запобігання травматизації тканин.

Реабілітація після ендопротезування в Харкові

Харківський центр реабілітації після ендопротезування «Бубновський» надає послуги по відновленню функції кінцівок при протезуванні суглобів. Тут є необхідне для розробки кінцівок після операції медичне обладнання та колектив висококваліфікованих фахівців. Записуйтеся на прийом і приходьте на лікування!

Контакти

Проспект Науки, 45/3 Монте-Плаза
Ст.м. 23 Серпня
Центр працює за попереднім записом
Пн-Сб

    Залиште контакти і наші фахівці зателефонують вам