Коксартроз або артроз кульшового суглоба характеризується руйнуванням хряща, а згодом і кістки тазу. Через недостатнє змащування суглобовою рідиною хрящ стає тоншим і стирається. Хрящова тканина не відновлюється, тому кістки починають тертися одна об одну і деформуються, що призводить до больового синдрому. Артроз кульшового суглоба – хвороба дегенеративно-дистрофічна. Хрящ змінюється, деформується суглоб, зменшується обсяг руху в ураженому місці, будь-який крок стає болючим, а рух завдає дискомфорту. До коксартрозу найчастіше схильні літні люди, але захворювання може бути спровоковано, зайвими фізичними навантаженнями, травмами і зайвою вагою. Профілактика руйнування хрящової тканини допоможе уникнути важких наслідків хвороби і зберегти здоров’я.
Чому потрібна профілактика коксартрозу
Існують різні форми коксартрозу, які відрізняються причинами виникнення хвороби:
- первинний – з’являється після 50 років, вражає обидві сторони кульшового суглоба, найчастіше причину стоншення хряща встановити не вдається;
- вторинний – може розвинутись як у літніх, так і у молодих людей на тлі патологій та відсутності профілактики стоншення хрящової тканини.
Причиною появи вторинного ступеня хвороби можуть бути кілька факторів:
- травми та мікротравми через підвищені фізичні навантаження;
- спадкова схильність до хвороби;
- нестача фізичної активності;
- вивих стегна, інфекції, запальні процеси;
- порушення метаболізму;
- вікові зміни.
Сидяча робота та порушення функцій ендокринної системи погіршують циркуляцію крові, що також призводять до розвитку коксартрозу. Зайва вага та викривлення хребта теж можуть бути причинами руйнування хряща, оскільки створюють тиск. При первинному коксартрозі пацієнту призначається звичайна профілактика, при вторинному – спеціальна програма з профілактики підтвердженого коксартрозу.
Профілактика коксартрозу у клініці Бубновського
Артроз кульшового суглоба повністю вилікувати неможливо, тому варто приділити особливу увагу профілактиці хвороби. Дотримання простих рекомендацій допоможе запобігти захворюванню та полегшить одужання:
- Помірне фізичне навантаження. Постійні заняття гімнастикою покращать стан організму загалом і попередять коксартроз.
- Звернення до лікаря у разі порушення метаболізму. Порушення обміну речовин тягне у себе набір зайвої ваги, що негативно б’є по стані тазостегнового суглоба, оскільки він несе у собі основне навантаження маси тіла.
- Контроль ваги. Зайві кілограми тиснуть на суглоб, тим самим погіршуючи його стан і провокуючи хворобу.
- Заняття спортом. Краще вибрати плавання, йогу та інші не травмонебезпечні спортивні заняття.
Для кращої профілактики коксартрозу насамперед рекомендується проходити постійний огляд у лікаря-ортопеда, особливо це стосується людей похилого віку, професійних спортсменів, людей з надмірною вагою. Клініка доктора Бубновського пропонує пройти діагностику артрозу тазостегнового суглоба у Харкові. Фахівці клініки виявлять схильність до коксартрозу та попередять його розвиток, за необхідності призначать лікування. Методика доктора Бубновського спрямована на безмедикаментозне рятування пацієнта від захворювання шляхом застосування лікувальної гімнастики під контролем досвідчених лікарів. Крім того, пацієнт отримає рекомендації фахівців щодо профілактики коксартрозу тазостегнового суглоба після закінчення лікування.